Szklarnia ogrodowa — czy warto ją zbudować?

Na samodzielną hodowlę warzyw i owoców decyduje się coraz więcej osób, jednak zniechęcać mogą do tego niepewne warunki pogodowe, typowe dla polskiego klimatu. Anomalie takie jak silne wiatry, susze i ulewne deszcze nie są rzadkością, a to nie sprzyja jakości i bogactwie plonów. Czy wobec tego warto zdecydować się na budowę szklarni ogrodowej? Sprawdź!

Wysokiej jakości żywność z własnej hodowli

Za zbudowaniem szklarni, a przede wszystkim —  samodzielną uprawą roślin jadalnych, przemawia fakt, że dzięki temu można cieszyć się płodami wysokiej jakości. Warzywa, owoce czy zioła dostępne w sklepach, hodowane przy użyciu chemicznych nawozów czy regulatorów wzrostu, nie są najlepsze, nie tylko jeśli chodzi o ich wartości, ale też zapach, smak i konsystencję. Poza tym samodzielna uprawa sałaty, truskawek czy pomidorów daje dużo frajdy, jest sposobem na relaks lub zagospodarowanie wolnego czasu. Oczywiście duże znaczenie ma też wysoki koszt żywności — stawiając na własną hodowlę, można zaoszczędzić niebotyczne środki! Wszystkie te korzyści da się jednak osiągnąć tylko wtedy, gdy będzie się miało szczęście do odpowiedniej pogody bądź zabezpieczy się swoje uprawy przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych. Szklarnia ogrodowa jest w tym niezastąpiona.

Co daje budowa szklarni?

Korzyści, jakie można uzyskać dzięki budowie takiej konstrukcji, są liczne. To nie tylko możliwość ochrony upraw przed zalaniem potokiem deszczu, co może powodować gnicie korzeni, choroby grzybowe czy, na wcześniejszym etapie, wypłukiwanie nasion z gleby. Szklarnia zapewnia też wyższą temperaturę, co w przypadku zimnych dni, jakie często zdarzają się w lecie w Polsce, jest bardzo ważne. Dodatkowo dzięki niej można ochronić nadziemne części roślin przed uszkodzeniem mechanicznym, do czego prowadzi na przykład gradobicie.

Inną niezwykle ważną kwestią jest wydłużenie okresu wegetacji. Uprawiając rośliny jadalne w gruncie, trzeba czekać na ich zbiór do początków lata, a możliwość korzystania z nich szybko się kończy. Posiadając szklarnię, można cieszyć się warzywami, owocami i ziołami od wiosny do nawet wczesnej zimy!

Świetny sposób na świeżą i zdrową żywność

Warzywa, owoce i zioła to podstawa zdrowej diety. Warto zapewnić sobie ciągły dostęp do wysokiej jakości produktów, uprawiając je na własnej posesji.