Sitodruk – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Sitodruk – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Wyróżnia się różne techniki druku. Jednak jedną z najtrwalszych, gwarantujących wysoką jakość wydruku, jest sitodruk. Wykorzystuje się go do odmiennych celów i na różnych materiałach. Co zaś warto wiedzieć o tej metodzie? Jeśli szukasz informacji na ten temat – znajdziesz je w tym artykule. Przeczytaj go już teraz!

Czym jest sitodruk?

Warto zacząć od podstaw, czyli wyjaśnienia pojęcia. To jeden z najpowszechniejszych sposobów drukowania, którego historia sięga daleko w przeszłość, gdy większość tego procesu wykonywano ręcznie. Dzisiaj niemal w całości sitodruk stanowi dzieło maszyny. Człowiek zaś przede wszystkim podaje stosowne parametry.

Na czym polega ta metoda? Urządzenie przeciska farbę przez drobną siatkę np. z metalu lub włókien syntetycznych. Emulsja jednak przechodzi jedynie przez określone oczka (w zależności od szablonu – część z nich pozostaje zasłonięta). Dociska się ją tzw. raklem, czyli narzędziem, mającym za zadanie naniesienie grafiki przez sito na materiał. Druk ten można wykonać m.in. na drewnie, metalu, tkaninie lub folii.

Jakie zastosowanie ma sitodruk?

Maszyny do sitodruku znajdują zastosowanie w najróżniejszych branżach. Powszechnie wykorzystuje się je m.in. w przemyśle odzieżowym. W ten sposób naniesie się najróżniejsze wzory na koszulki, czapki i inne elementy garderoby. Oprócz tego techniki tej używa się w tradycyjnej poligrafii, np. do produkcji ulotek, plakatów czy opakowań.

Dzięki temu, że metoda ta umożliwia drukowanie na metalu, często wykorzystuje się ją m.in. do nadruku na tablicach informacyjnych, opakowaniach metalowych oraz blachach. Powszechnie znajduje również zastosowanie w branży marketingowej – w produkcji gadżetów reklamowych, w tym breloków, długopisów, kubków itp.

Zalety sitodruku

Trwałość to największy atut, jaki ma sitodruk. Kolory są odporne na działanie czynników atmosferycznych, wystawienie na promieniowanie UV, a także na spieranie się. Ponadto jakość wydruku – jeśli wykonano go profesjonalną maszyną – stoi na bardzo wysokim poziomie.

Czy warto nabyć maszynę do sitodruku?

Pozostaje jeszcze jedna kwestia – czy warto nabyć maszynę do sitodruku? Czy też zlecać wykonanie poszczególnych produktów zewnętrznym firmom? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi – wiele zależy bowiem, jak intensywnie będziesz z niej korzystał. Jeśli jednak szukasz rozwiązania dla siebie – skontaktuj się z renomowanym dostawcą takiego sprzętu.