Poznaj największe zalety i wady sitodruku!

Poznaj największe zalety i wady sitodruku!

Drukarnie oferują różnego rodzaju metody druku. Do najpowszechniej używanych technik poligraficznych zaś należy sitodruk. Skąd popularność tego rozwiązania? Jakie są jego podstawowe zalety? Czy ma jakieś wady? Jeśli chcesz je poznać – przeczytaj ten artykuł, gdzie znajdziesz najważniejsze informacje.

Czym jest dokładnie sitodruk?

To sposób nanoszenia nadruków na powierzchnie o odmiennych rozmiarach, kształtach i wykonanych z różnych materiałów. Sitodruk obecnie uznaje się za jedną z najbardziej uniwersalnych metod poligraficznych, gdyż pozwala drukować zarówno na papierze, plastiku, szkle, jak i metalu. Co więcej – obiekty te mogą być płaskie, cylindryczne lub w innych kształtach. Zdolność wykonania druku na takich przedmiotach zależy od indywidualnych możliwości konkretnego sprzętu.

Technika ta polega na przeciskaniu farby za pomocą rakla przez specjalne sito (stąd nazwa). Tam, gdzie kolor nie powinien się znaleźć, oczka są zasłaniane. Do druku wykorzystuje się światłoczułą emulsję, którą później się naświetla, by utrwalić efekt.

Jakie ma zalety?

Trudno jednoznacznie określić, co stanowi największą zaletę tej metody poligraficznej. Wskazuje się jednak na uniwersalność, jaką wykazuje się sitodruk. Możliwość nanoszenia grafik na obiekty z różnych materiałów i o odmiennym kształcie bez wątpienia stanowi ogromny atut, ale równie duże znaczenie ma przecież doskonała jakość gwarantowana przez opisywaną technikę.

Innym plusem tego rozwiązania jest duża trwałość wydruku. Z jednej strony – wykazuje on odporność na działanie światła ultrafioletowego. Z drugiej – łatwo opiera się negatywnym czynnikom atmosferycznym. Ponadto grafiki naniesione na tkaniny tą metodą gwarantują trwałość nawet do 100-150 prań!

Wady sitodruku

Jednak sitodruk ma też pewne wady. Wskazuje się m.in. niską wydajność, co wynika z konieczności przygotowania szablonów. Niekiedy zdarza się, że tkanina przebija przez kolor (choć kwestię tę mogą rozwiązać specjalne farby). Co więcej – technika ta najlepiej sprawdza się w przypadku dużych nakładów. Jeśli są one niskie – może okazać się nieopłacalna.

Sitodruk – czy to rozwiązanie dla Ciebie?

Za wyborem tej metody poligraficznej przemawia wiele kwestii, ale – jak widzisz, ma ona też pewne minusy. Wiele więc zależy od indywidualnych potrzeb danego przedsiębiorstwa. Wpierw więc zdefiniuj je, a będzie Ci łatwiej podjąć decyzję, czy np. zainwestować w maszyny do sitodruku, czy skorzystać z usług innej firmy.