Owczarek szwajcarski jako pupil do domu z dziećmi

Owczarek szwajcarski jako pupil do domu z dziećmi

Przedstawiciele tej wyjątkowej rasy są bliskimi kuzynami wilczura. Początek ich popularności na terenie Kanady i Stanów Zjednoczonych przypada na lata 20. ubiegłego wieku. Stamtąd psy trafiły aż do Szwajcarii, gdzie wystąpiono o oficjalne uznanie odrębnej rasy do FCI. Sprawdź, dlaczego owczarki szwajcarskie tak doskonale sprawdzają się jako psy rodzinne. 

Jaki charakter ma owczarek szwajcarski?

Zwierzę ma wiele wspólnych cech ze swoim niemieckim kuzynem, jednak jest o wiele łagodniejszy. Właśnie dlatego tak polecany jest rodzinom z małymi dziećmi. Ponadto owczarek szwajcarski może pracować w dogoterapii oraz służbach specjalnych ze względu na łatwość uczenia się nowych rzeczy. Jest to niezwykle lojalny pies, który ze względu na swoje gabaryty oraz energię potrzebuje sporej dawki ruchu. 

Jak wygląda pielęgnacja białego owczarka?

Właściciele powinni pamiętać o regularnym wyczesywaniu sierści, szczególnie gdy posiadają przedstawiciela rasy długowłosej. Dobrze też zadbać o odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji tak jasnego umaszczenia. Biały owczarek ogólnie cieszy się dość dobrym zdrowiem, jednak wskazane jest, aby pupil odbywał regularne wizyty u weterynarza ze względu na ryzyko zachorowania na takie schorzenia jak m.in. mielopatia, rozszerzenie przełyku czy zwyrodnienie stawów (dokładnie tak samo jak w przypadku owczarków niemieckich).

Od czego zależy wybór psa danej rasy?

Każda osoba, która decyduje się na adopcję lub kupno szczeniaka z hodowli, powinna wcześniej zdobyć jak najwięcej informacji na temat charakteru, wychowania, potrzeb oraz pielęgnacji czy kwestii właściwego karmienia przedstawiciela określonej rasy. Wiele cennych porad można znaleźć w czasopismach, a także na tematycznych blogach tworzonych we współpracy z lekarzami weterynarii, hodowcami oraz psimi behawiorystami.