Na co zwrócić uwagę wybierając fotografa na ślub?

Dla większości par jest to najważniejszy moment w ich życiu. Z tego powodu młodzi robią wszystko, by chwila zawarcia związku małżeńskiego odbywała się w jak najlepszej atmosferze. Oczywiście, niemal każdy chce mieć z tego wydarzenia pamiątkę. Na co zwrócić uwagę, wybierając fotografa na ślub? Sprawdź!

Jakość zdjęć to nie wszystko!

Wielu osobom wydaje się, że jakość wykonywanych ujęć to jedyny czynnik, jakim należy kierować się podczas szukania specjalisty. Jest to duży błąd. Nie wystarczy przejrzeć portfolio artysty, by stwierdzić, że jest to wymarzony fotograf na ślub. Jest wiele istotnych kwestii, jakie dobrze jest przeanalizować, by naprawdę być zadowolonym ze współpracy. Oto one.

Styl pracy

Bardzo ważne jest to, w jaki sposób pracuje osoba, której powierzy się wykonanie fotorelacji z najważniejszej chwili w swoim życiu. Niektórzy specjaliści robią wyłącznie tzw. zdjęcia ustawiane, a inni tylko reportaże ślubne. Są też i tacy, którzy łączą obydwie techniki. Zastanów się, na jakich ujęciach Ci zależy i podejmij świadomą decyzję.

Ustalenie warunków

Wiele par jest przykro zaskoczonych po zakończonej ceremonii, kiedy przychodzi moment rozliczenia. Często okazuje się, że cena jest zbyt wysoka, kolejne odbitki są dodatkowo płatne, w pakiecie nie ma albumu, a artysta życzy sobie pokrycie kosztów jego przyjazdu. Przede wszystkim dobrą praktyką jest podpisywanie umowy, w której przed ceremonią ustali się wszystkie szczegóły dotyczące zakresu usług, godziny, do której młodzi spodziewają się fotografa na ślubie i ewentualnie weselu, pełnego cennika.

Przekazanie zdjęć

Zdziwić może też forma przekazania zdjęć. Dawno minęły czasy, kiedy standardem było otrzymanie koperty z odbitkami. Obecnie najczęściej stosuje się dostęp do tzw. chmury, w której zapisane są pliki cyfrowe. Można jednak wybrać inny sposób (np. prezentację multimedialną), dlatego warto zwrócić uwagę, jakie możliwości proponuje dany fotograf na ślub.

Oczekiwanie na otrzymanie fotografii

Trzeba też przeanalizować, czy termin, jaki specjalista daje sobie na przygotowanie fotorelacji, jest dla zleceniodawców odpowiedni. Często może to trwać naprawdę długo.

Uprawnienia artysty

Choć w wielu parafiach księża nie zwracają na to uwagi, to w niektórych jest to podstawowym wymaganiem. Chodzi o licencję do wykonywania zdjęć w kościele. Koniecznie należy sprawdzić, czy artysta taką dysponuje lub, czy proboszcz jej wymaga. W przypadku braku uprawnień i jednocześnie niewyrażenia zgody przez kapłana może się okazać, że młodzi zostaną bez fotografa na ślubie.

Postaw na profesjonalistę!

Choć jakość fotografii nie jest jedynym wyznacznikiem, jaki należy brać pod uwagę, to oczywiście jest bardzo istotna. To od niej zależy, czy pamiątka pozwoli cofnąć się w czasie i jeszcze raz poczuć te pozytywne emocje. Dlatego warto stawiać wyłącznie na współpracę z doświadczonym specjalistą.