Kilometrówka w 2023 roku — najnowsze przepisy

Kilometrówka w 2023 roku — najnowsze przepisy

Używasz osobistego pojazdu do celów służbowych? Masz prawo do zwrotu pieniędzy. Sprawdź, do czego jest zobowiązany Twój pracodawca i jakie są aktualne stawki kilometrówki. Śledź zmiany w polskich przepisach.

Czym jest kilometrówka?

Zgodnie z przepisami transportu drogowego, każdy pracodawca musi wynagrodzić pracownikowi koszty poniesione w wyniku użytkowania prywatnego auta do realizacji obowiązków zawodowych. Do otrzymania zwrotu pieniędzy trzeba jednak wypełnić odpowiednie dokumenty. W rozliczeniu kilometrówki należy uwzględnić między innymi tożsamość kierowcy, daty wszystkich pokonanych przez niego tras, przebytą odległość i miejsca docelowe. Ponadto ważna jest pojemność silnika użytkowanego pojazdu. Ewidencja nie obejmuje samochodów ciężarowych o masie przewyższającej 3,5 tony DCM.

Stawki za 1 km w 2023 roku

Jak przeliczyć kwotę należną pracownikowi? Jest to bardzo proste. Wystarczy wybrać odpowiednią stawkę i pomnożyć ją przez liczbę przejechanych kilometrów. Trzeba jedynie pamiętać, że przepisy się zmieniają. Warto na bieżąco śledzić zmiany wysokości stawek. Kilometrówka w 2023 roku uzależniona jest od rodzaju pojazdu. Samochody osobowe o pojemności skokowej silnika do 900 m3 upoważniają do zwrotu 0,89 zł za 1 km trasy, a powyżej 900 m3, 1,15 zł. W przypadku motocykli jest to 0,69 zł, a motoroweru 0,42 zł. Stawki te obowiązują również za granicą.

Warto znać swoje prawa i przypominać pracodawcy o istnieniu kilometrówki. Jeśli jej nie wypłaca, łamie przepisy. Wiele osób wykorzystuje swoje prywatne samochody na przykład w trakcie podróży służbowych, gdy konieczne jest wykonywanie pracy poza miejscem swojego zamieszkania.

Kilometrówka i inne przepisy transportowe

Stawki kilometrówki uwzględnione są w najnowszych przepisach. W 2023 roku przedsiębiorcy zapłacą swoim pracownikom od 0,42 do 1,15 zł za przejechany 1 km trasy. Znaj przepisy transportowe i zadbaj o odpowiednią ewidencję pokonanych tras. W rozliczeniu uwzględnij wszystkie niezbędne informacje, takie jak swoje imię, nazwisko i adres zamieszkania oraz przebytą odległość.