Jakie stawki ma kilometrówka w 2023 roku?

Jakie stawki ma kilometrówka w 2023 roku?

Twoi pracownicy w trakcie pracy używają prywatnych pojazdów? Musisz wypłacić im kilometrówkę. Dowiedz się, komu należą się pieniądze i jakich formalności należy dopełnić, by je otrzymać. Poznaj stawki za przejechany 1 km trasy w 2023 roku.

Stawki kilometrówki

Wysokość kwoty należnej pracownikowi zależy od liczby przejechanych przez niego kilometrów i rodzaju pojazdu. Zanim zaczniesz wyliczenia, upewnij się, że znasz najnowsze stawki, ponieważ z biegiem lat ulegają zmianie. Kilometrówka w 2023 roku wynosi od 0,42 zł za 1 km (w przypadku motoroweru) do 1,15 zł za 1 km (dla osób używających samochodów o pojemności silnika powyżej 900 m3). Właściciele motocykli mogą liczyć na stawkę 0,69 zł, a aut z silnikiem o pojemności skokowej poniżej 900 m3 na 0,89 zł za 1 km.

Liczą się zarówno trasy krajowe, jak i zagraniczne. Z kilometrówki często korzystają osoby, które udają się w podróż służbową i dojeżdżają do miejsca pełnienia obowiązków własnym samochodem. Nierzadko to dla nich bardziej komfortowe rozwiązanie od korzystania z pociągów lub autobusów.

Rozliczenie podróży służbowej w 2023 roku

W jaki sposób legalnie rozliczyć kilometrówkę? Przede wszystkim należy potwierdzić tożsamość kierowcy. Trzeba zweryfikować jego pełne imię, nazwisko oraz adres zamieszkania. Ponadto w dokumentach muszą być wpisane daty pokonania wszystkich tras oraz przebyte odległości. Pracownik powinien określić, jakiego środka transportu używał. Jeżeli był to samochód osobowy, należy podać pojemność jego silnika.

Dobrym rozwiązaniem jest konsultacja z ekspertami od przepisów transportowych, którzy pomogą przedsiębiorcy szybko rozeznać się w obowiązującym prawie oraz przeliczyć należne pracownikom kwoty kilometrówki. Omawiane przepisy nie dotyczą jedynie samochodów ciężarowych o masie większej od 3,5 tony.

Wypłacanie kilometrówki

Wykorzystanie prywatnego auta pracownika do celów zawodowych bywa wygodne zarówno dla zatrudnionej osoby, jak i pracodawcy. Pamiętaj jednak, że musisz wypłacić należną kilometrówkę. Wylicz ją na podstawie aktualnych stawek obowiązujących w 2023 roku.