Jak prać pończochy przeciwżylakowe?

Podobnie jak pozostałe części garderoby, tak i pończochy przeciwżylakowe brudzą się w trakcie codziennego użytkowania, w związku z czym należy je prać. Pojawia się zatem pytanie, jak to robić w sposób prawidłowy, żeby zapewnić im czystość i jednocześnie utrzymać w jak najlepszym stanie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o czyszczeniu pończoch.

Zalecane pranie ręczne

Mimo że rajstopy uciskowe są projektowane z myślą o przeciwdziałaniu niewydolności żylnej kończyn dolnych, a więc mają przeznaczenie medyczne, nosi się je tak samo, jak zwykłe pończochy, w związku z czym siłą rzeczy się brudzą. Konieczne jest zatem pranie, które należy wykonywać w taki sposób, aby nie doprowadzić do utraty prozdrowotnych właściwości rajstop. Na szczęście nie jest to nic trudnego – trzymając się kilku określonych zasad, można łatwo i skutecznie zatroszczyć się o czystość i stan pończoch przeciwżylakowych. O czym należy pamiętać?

Najlepszą metodą na zachowanie pierwotnych właściwości rajstop uciskowych przy jednoczesnym usunięciu zabrudzeń jest pranie ręczne. Konkretne wskazówki dotyczące temperatury wody, w jakiej należy wykonać tę czynność, można znaleźć na opakowaniu danego produktu. Przyjmuje się, że optymalne warunki to 30-40 stopni C. Jeśli chodzi o stosowane środki piorące, powinno się unikać intensywnych detergentów – polecane są natomiast delikatne mydła, np. szare, a także proszki przeznaczone dla dzieci.

Delikatny materiał wymaga odpowiedniego traktowania

Warto mieć świadomość, że długie przetrzymywanie pończoch w wodzie szkodzi ich strukturze, podobnie jak mocne pocieranie oraz rozciąganie, a także suszenie w wysokiej temperaturze. Wynika to z faktu, że rajstopy przeciwżylakowe składają się z delikatnych splotów cienkiego materiału, który jest podatny na uszkodzenia i działanie gorąca, dlatego należy unikać podobnych warunków ich prania i przechowywania.

Aby zachować pierwotne właściwości pończoch uciskowych i jednocześnie nie skracać ich żywotności, należy unikać zbyt częstego prania. Trudno jednoznacznie określić jego zalecaną częstotliwość, jednak powinno się mieć świadomość, że codzienne pranie im nie służy. W kontekście żywotności duże znaczenie ma także sam wybór rajstop przeciwżylakowych. Zdecydowanie lepiej zainwestować w markowe, wysokojakościowe produkty sprawdzonych i polecanych marek o gwarantowanych właściwościach, niż marnować pieniądze na tańsze, słabe i szybko niszczejące wyroby, które często również nie spełniają prawidłowo swojej funkcji uciskowej.