Ginekolog czy endokrynolog ginekolog — do jakiego lekarza udać się w Warszawie?

Ginekolog czy endokrynolog ginekolog — do jakiego lekarza udać się w Warszawie?

Systematyczne kontrolowanie stanu kobiecego zdrowia jest niezwykle ważne, czasem jednak kontrolne wizyty nie wystarczają. Gdy w sferze intymnej coś nie funkcjonuje tak, jak powinno, można odwiedzić ginekologa, nierzadko jednak niezbędna okazuje się pomoc specjalisty endokrynologii. Sprawdź, kiedy wybrać takiego lekarza.

Czym zajmuje się ginekolog?

Ginekolog to lekarz pierwszego wyboru jeśli chodzi o wszelkie sprawy związane z kobiecym zdrowiem w zakresie dróg rodnych. Do niego chodzi się na wizyty celem badania okolic płciowych, a także piersi, u specjalisty takiego można też wykonać rozmaite zabiegi, jak usuwanie nadżerek, przeprowadzić badania, na przykład cytologię, zadbać o antykoncepcję czy prowadzić ciążę. Czym zatem zajmuje się endokrynolog ginekolog?

Endokrynolog ginekolog —  kiedy do niego?

Do specjalisty takiego należy zgłosić się w przypadku, gdy doznawane problemy związane są z zaburzeniami w gospodarce hormonalnej. Hormony mają ogromny wpływ na organizm człowieka, a płciowe odpowiadają przede wszystkim za płodność. Endokrynolog ginekolog w Warszawie jest zatem odwiedzany najczęściej przez panie, które na przykład mają problemy z zajściem w ciążę. Jednak można zgłosić się do niego także w przypadku, gdy chce się podjąć kurację hormonalną w celu uniknięcia przykrych objawów menopauzy czy zastosować doustną, hormonalną antykoncepcję.

Specjalista ten może też pomóc w takich częstych schorzeniach jak zespół policystycznych jajników czy w przypadku wszelkich zaburzeń miesiączkowania. Czasami kieruje do niego „zwykły” ginekolog, na przykład gdy u pacjentki pojawiają się bardzo bolesne miesiączki lub zbyt silne krwawienie. Problemy takie mogą wskazywać na między innymi mięśniaki. Co istotne, większość przypadłości w tej materii bardzo dobrze poddaje się leczeniu, zwykle z wykorzystaniem hormonów.

Niezbędna pomoc

Wszystkie wymienione problemy wymagają niezwłocznej interwencji lekarza, ale wszelkie zjawiska, które budzą niepokój, jak choćby nietypowo krótka czy długa miesiączka, powinny skłaniać do wizyty u specjalisty. Kobiece zdrowie musi być nieustannie pod opieką!