Endokrynolog ginekolog w Warszawie — w czym może pomóc?

Endokrynolog ginekolog w Warszawie — w czym może pomóc?

Ludzki organizm w znacznej mierze podległy jest działaniu hormonów —  substancje takie, wytwarzane przez różne organy w ciele, zarządzają jego funkcjonowaniem na wielu poziomach. W przypadku hormonów płciowych chodzi tu między innymi o dojrzewanie, przekwitanie, a także płodność. Jednak zaburzenia w ich wydzielaniu mogą wpływać na wiele innych zjawisk, a w przypadku problemów u kobiet pomóc może endokrynolog ginekolog. Sprawdź, kiedy konkretnie można się do niego zgłosić.

Lekarz od hormonów płciowych

Ogólnie endokrynologia zajmuje się gruczołami dokrewnymi, czyli wydzielającymi hormony, zaś endokrynolog ginekolog skupia się na kobiecych hormonach płciowych, które odpowiadają za znacznie więcej kwestii niż może się wydawać. Ich nieprawidłowy poziom wpływa nie tylko na płodność, miesiączkę czy schorzenia układu płciowego. Zaburzenia w tej gospodarce nierzadko odpowiadają między innymi za wypadanie włosów czy nadmierne owłosienie na ciele, mogą także powodować przedwczesne bądź opóźnione dojrzewanie, a nawet przyspieszoną menopauzę. Endokrynolog ginekolog w Warszawie często jest też odwiedzany przez panie mające trudności z zajściem w ciążę.

Jak umówić się na wizytę?

Na wizytę u takiego specjalisty może skierować ogólny ginekolog, kiedy uzna, że jest to potrzebne, gdy na przykład niezbędna jest dłuższa kuracja hormonalna. Tak bywa choćby w przypadku pań przechodzących menopauzę i chcących zastosować terapię mającą złagodzić jej przykre skutki. Można też otrzymać skierowanie od lekarza rodzinnego — mowa o usługach publicznej służby zdrowia. Na wizyty prywatne nie potrzeba skierowań. W dodatku wiele podmiotów pozwala rejestrować wizyty online.

Wybierając się do takiego lekarza (jak i każdego innego specjalisty), warto zabrać ze sobą wszystkie posiadane wyniki badań i dokumentację —  oczywiście w przypadku, gdy się je posiada.

Pomoc w trudnych przypadkach

Hormony mają większy wpływ na ludzkie zdrowie, wygląd czy zachowania niż się wydaje, istotne jest zatem, by wszelkie nieprawidłowości w tym zakresie diagnozować i eliminować. Dobry specjalista pomoże poradzić sobie z objawami menopauzy czy na przykład z niepłodnością.