Do czego służą i jak działają zamki hydrauliczne?

Do czego służą i jak działają zamki hydrauliczne?

Wiele rozwiązań technologicznych stosowanych w instalacjach hydrauliki siłowej ma pośredni lub bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo ich użytkowania. Jednym z ważniejszych są zawory zwrotne ze sterowaniem bliźniaczym, często określane także mianem zamków hydraulicznych. Sprawdź już teraz, do czego służą oraz jaka jest zasada ich działania!

Jaką funkcję pełnią zamki hydrauliczne?

Jednym z większych zagrożeń, z jakimi można spotkać się w trakcie eksploatacji pojazdów czy maszyn zasilanych hydrauliką siłową, są wszelkiego rodzaju nieszczelności w instalacji rozprowadzającej czynnik roboczy. Gdy usterki takie pojawiają się w trakcie pracy, mogą one doprowadzić do nagłego spadku ciśnienia w przewodach i tym samym opadnięcia siłowników. Ochronę przed takimi zdarzeniami zapewnia właśnie zamek hydrauliczny . W momencie pojawienia się przecieku za miejscem jego montażu blokuje odpływ czynnika roboczego, utrzymując tym samym ciśnienie w układzie na odpowiednim poziomie.

Jak działają zamki hydrauliczne?

Urządzenia te są swego rodzaju zaworami zwrotnymi. Do działania wykorzystują różnicę ciśnień panującą w układzie hydrauliki siłowej, do której są podłączone. W modelach ze sterowaniem bliźniaczym czynnik roboczy może swobodnie przepływać tylko w jednym kierunku. Gdy zaczyna poruszać się w stronę przeciwną (co oznacza jego odpływ wywołany nieszczelnością), następuje samoczynne zablokowanie przepływu w zaworze. Dzięki temu ciśnienie przed zamkiem utrzymuje się na stałym poziomie, utrzymując siłowniki nawet w momencie, gdy są one obciążone ciężarek. Jeśli ponownie dojdzie do uruchomienia rozdzielacza hydraulicznego i w układzie pojawi się ciśnienie, zamek zostanie odblokowany.

Zamki hydrauliczne zamawiaj od sprawdzonych dostawców

Jak widzisz, urządzenia te pełnią istotną funkcję w każdej instalacji hydrauliki siłowej. Zabezpieczają przed opadaniem siłowników po pojawieniu się nieszczelności w przewodach, chroniąc przed uszkodzeniem podnoszone nimi rzeczy. Z tego powodu w takich układach stosuj dobrej jakości zamki hydrauliczne, zamawiając je od sprawdzonych dostawców.