Sklep internetowy na platwormie SaaS czy open source - co wybrać?
Zanim zaczniesz prowadzić biznes w sieci, musisz zdecydować, jaką platformę sprzedażową wybrać. Skorzystać możesz z dwóch opcji: płatnej i darmowej. Nim jednak skusisz się wizji oszczędności, upewnij się, czy warto. Rozwiązania bezpłatne nie zapewnią Ci wszystkich funkcjonalności. Sprawdź, na co możesz liczyć.
Co to jest model SaaS?
Specjaliści, którzy oferują tworzenie sklepów internetowych w Gdańsku, polecają raczej rozwiązania płatne. Zazwyczaj lepiej jest ponieść koszty związane z uzyskaniem profesjonalnej platformy niż pozbawić się wielu praktycznych narzędzi, korzystając z tzw. wersji free. Nie jest to jednak zasadą.
SaaS to skrót od Software as a Service. Oznacza to, że inwestor wykupuje dostęp do jednej z gotowych aplikacji umożliwiających prowadzenie biznesu e-commerce. Abonament opłacany jest miesięcznie.
Open Source - szansa na oszczędność
Osoby, które mają ograniczony budżet i szukają oszczędności na każdym kroku, mogą zdecydować się na dostęp do aplikacji darmowej. Open Source to termin odnoszący się właśnie do takiego modelu biznesowego. Wielu dostawc ów oferuje swoje platformy bez pobierania opłat za czerpanie z nich korzyści. Co ważne, mogą to być naprawdę funkcjonalne i praktyczne środowiska, które pozwolą stworzyć nie tylko wygodny dla klienta, ale też estetyczny sklep. Wśród najbardziej popularnych należy wymienić PrestaShop i Magento.
Saas czy Open Source? Co wybrać dla swojego e-commerce?
Prowadzenie biznesu i marketing to branże, w których nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Dlatego trudno o wskazanie, z której opcji lepiej jest skorzystać. Jest to kwestia indywidualna, a żeby podjąć decyzję, trzeba samodzielnie przeanalizować plusy i minusy każdego z tych rozwiązań.
SaaS to gwarancja uzyskania systemu kompletnego, z pełnymi kodami. Inwestując w takie oprogramowanie, nie musisz znać podstaw programowania, nie będziesz konfigurował strony. Co więcej, możesz liczyć na pełne wsparcie techniczne producenta, a do tego w cenie abonamentu otrzymasz dostęp do serwera. Minusem są dość wysokie koszty utrzymania tych bonusów.
Z kolei Open Source stwarza szerokie możliwości personalizacji witryny, bo dostajesz możliwość edytowania kodu źródłowego. Żeby jednak skorzystać z tej opcji, potrzebna będzie wiedza techniczna i informatyczna. Dlatego, jeśli wybierzesz tę opcję, konieczne może być zatrudnienie specjalistów, którzy oferują tworzenie sklepów internetowych w Gdańsku na bezpłatnych platformach.
Dobrze przemyśl wszystkie „za” i „przeciw”
Nie działaj impulsywnie. Zanim założysz firmę e-commerce i wdrożysz marketing, dobrze zastanów się, które rozwiązanie dotyczące oprogramowania będzie dla Ciebie najlepsze. Wybór platformy wpłynie na Twoje możliwości i zadecyduje o komforcie klientów. Przeanalizuj też budżet i oszacuj, czy stać Cię na płatne oprogramowanie.